Zamućena vizija europske poljoprivrede

Europski povjerenik Christophe Hansen predstavio je jučer dugoročnu viziju EU-a za poljoprivredu, izlažući planove za poljoprivredno-prehrambeni sustav do 2040. godine i dalje. Dokument, koji bi trebao usmjeravati politiku EU-a u sljedeće četiri godine, očekivano je trebao odražavati zaključke ‘Strateškog dijaloga’. To se nije dogodilo.

Vizija je predstavljena samo pet mjeseci nakon završetka takozvanog Strateškog dijaloga, inicijative koju je vodila predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. Dijalog je okupio 29 ključnih dionika iz cijelog prehrambenog lanca, uključujući okolišne organizacije poput BirdLife-a, poljoprivredne sindikate kao što je Copa-Cogeca i predstavnike industrije poput EuroCommerce-a. Jedan od ključnih zaključaka tih rasprava bio je da dosadašnji način poslovanja nije opcija te da postoji hitna potreba za sustavnom transformacijom poljoprivrednog i prehrambenog krajolika EU-a, uz pravednu tranziciju koja bi koristila svima, od poljoprivrednika do potrošača.

Ipak, Hansenova vizija uglavnom zadržava postojeće stanje. Ne nudi konkretne političke akcije za suočavanje s tekućim krizama klime, bioraznolikosti i društva, prijetnjama koje ugrožavaju kako živote milijuna poljoprivrednika, tako i dugoročnu sigurnost hrane EU-a.

Glavni nedostaci Hansenove vizije?

– Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) nastavit će s neciljanim plaćanjima temeljenim na obradivoj površini, umjesto da podrži one koji su u najvećoj potrebi. Vizija predlaže daljnje pojednostavljenje ZPP-a, odustajući od povećane kontrole nad onim što se događa s trećinom proračuna EU-a. S manjim brojem obvezujućih pravila, države članice EU-a bit će manje sklone promicanju održive poljoprivrede, kao što je bio slučaj nakon pojednostavljenja ZPP-a 2024. godine.

– Znanstveni dokazi su više puta pokazali da smanjenje konzumacije mesa može suzbiti klimatsku krizu, smanjiti zagađenje i poboljšati zdravlje. No, Hansenova vizija ne bavi se ekološkim i zdravstvenim učincima sektora stočarstva. Umjesto toga, on se hvali, a nikakav konkretan plan za prehrambenu tranziciju nije ponuđen.

– Iako je ohrabrujuće što vizija prepoznaje politiku nabave kao ključnu za pokretanje promjena u prehrambenim navikama, nedostaje konkretan plan kako bi EU politike trebale olakšati širu prehrambenu tranziciju, a propušta priliku uskladiti prehrambene politike s ciljevima u području klime i zdravlja. Na koncu, ova vizija ne koristi ni poljoprivrednicima ni društvu u cjelini.

Marilda Dhaskali, viša savjetnica za poljoprivrednu politiku EU-a u BirdLife Europe: „Vizija povjerenika Hansena ne rješava hitne prijetnje našem poljoprivredno-prehrambenom sustavu. Zanemarivanjem provedbe vitalnih okolišnih zakona i nastavkom usmjeravanja subvencija najbogatijim vlasnicima zemljišta, ovaj plan zanemaruje upravo one poljoprivrednike koji čuvaju naše krajolike. Bez odlučne akcije za obnovu prirode i prilagodbu klimatskim stvarnostima, sigurnost hrane u Europi visi o koncu. Naši poljoprivrednici zaslužuju vizionarski plan, a ne ponavljanje neuspjelih politika.”

Očekuje se da će i Europsko vijeće i Parlament reagirati na viziju u narednim tjednima, što znači da još uvijek ima vremena za rješavanje ovih ključnih nedostataka.