Trovanje divljih životinja ozbiljna je prijetnja na Balkanu, s razornim posljedicama za bioraznolikost, domaće životinje i ljudsko zdravlje. Kako bismo se suočili s ovim hitnim problemom, potrebna je suradnja svih dionika, uključujući i javnost. U sklopu projekta BalkanDetox LIFE objavljeni su videozapisi na sedam jezika s područja Balkana za informiranje o opasnostima trovanja i osnaživanje ljudi da odgovorno djeluju ako naiđu na otrovne mamce ili otrovane životinje u regiji.
Ekološki zločin koji pogađa sve
Trovanje divljih životinja nije samo zločin protiv prirode – to je hitan ekološki i društveni problem. Otrovni mamci, koji se obično koriste za ciljanje predatora ili “nepoželjnih” životinja poput divljih vrsta, nenamjerno ubijaju mnoge zaštićene i ugrožene vrste.
Supovi, koji imaju ključnu ulogu kao čistači u ekosustavu, posebno su ranjivi jer se često hrane otrovanim strvinama. U posljednja dva desetljeća, procjenjuje se da je od trovanja na Balkanu uginulo oko 2.300 supova.
Problem tu ne staje. Otrovne tvari poput karbofurana, ilegalnog pesticida, toliko su opasne da čak i male količine mogu biti smrtonosne za ljude. Unatoč ovim opasnostima i zakonskim zabranama, trovanje divljih životinja i dalje traje zbog niske svijesti, nejasnih zakona i slabe provedbe.
Što možete učiniti?
Ako naiđete na uginule životinje, otrovne mamce ili sumnjate na incident trovanja, slijedite tri ključna koraka:
- Ostanite sigurni: Izbjegavajte dodirivanje ili premještanje uginulih životinja ili sumnjivih mamaca – mogu biti izrazito otrovni i opasni za vaše zdravlje.
- Odmah prijavite: Obavijestite lokalne vlasti kako bi mogle provesti istragu. Trovanje je ozbiljan zločin i trebaju ga rješavati stručnjaci.
- Ne ometajte mjesto događaja: Otrovanje životinje i mamci ključni su dokazi za identifikaciju otrova i procesuiranje počinitelja.
Ove jednostavne radnje mogu napraviti značajnu razliku, pomažući u zaštiti prirode i javnog zdravlja.
Kako možete djelovati u sljedećim zemljama:
- Albanija
- Bosna i Hercegovina
- Bugarska
- Hrvatska
- Grčka
- Sjeverna Makedonija
- Srbija
O projektu BalkanDetox LIFE
Projekt BalkanDetox LIFE okuplja devet organizacija iz sedam zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Sjeverne Makedonije i Srbije. Ovaj petogodišnji projekt koji sufinancira LIFE program Europske unije ima za cilj smanjiti slučajeve trovanja divljih životinja za 20%.
Napori projekta usmjereni su na jačanje odgovora kroz unapređenje postupanja vlasti s incidentima trovanja, poticanje suradnje stvaranjem nacionalnih i regionalnih mreža koje okupljaju raznolike dionike, podizanje svijesti javnosti o opasnostima trovanja divljih životinja te poboljšanje pravnog okvira za jaču provedbu zakona i učinkovitije procesuiranje počinitelja.
Zašto je to važno?
Rješavanje problema trovanja divljih životinja nije samo pitanje zaštite životinja – riječ je o osiguravanju sigurnije i zdravije budućnosti za sve nas. Projekt BalkanDetox LIFE naglašava da promjena zahtijeva suradnju: budnost javnosti, institucionalno djelovanje i podršku zajednice.
Poduzmite prvi korak danas. Pogledajte videozapise i saznajte kako možete pomoći u borbi protiv trovanja divljih životinja u svojoj zemlji.