O olovnoj sačmi u Metkoviću i Sinju – predavač dr. Oliver Krone

Udruga Biom organizirala je edukativna predavanja pod nazivom “Hunter2Hunter: Olovna sačma – neprijatelj prirode” u Metkoviću i Sinju

Ova predavanja predstavljaju nastavak uspješnog ciklusa započetog 2022. godine, kada je prvi gost bio Niels Kanstrup. Program se potom proširio predavanjima na Krku, Cresu i Učki u sklopu projekta LIFE SUPport. Prošle godine dr. Oliver Krone održao je predavanja u Čakovcu i Zagrebu, s ciljem podizanja svijesti o opasnostima korištenja olovne sačme u lovu.

Glavni gost predavač ove godine je dr. Oliver Krone iz Njemačke, istaknuti stručnjak za toksikologiju i parazitologiju divljih životinja, te predstojnik Odjela za parazitologiju i toksikologiju pri Institutu Leibniz u Berlinu. Dr. Krone, koji je i sam lovac i zagovornik upotrebe bezolovnog streljiva, godinama se bavi istraživanjem štetnih posljedica olovne sačme na populacije divljih ptica. Njegov rad odigrao je ključnu ulogu u donošenju europskih propisa o zabrani upotrebe olovne sačme u močvarnim područjima.

U svom izlaganju, dr. Krone je prisutnima, među kojima su bili lovci, čuvari prirode, biolozi i predstavnici lokalnih vlasti, iznio detaljne znanstvene podatke o trovanju olovom. Kroz bogato ilustriranu prezentaciju, obogaćenu videozapisima i studijama, pokazao je kako olovno streljivo ne uništava samo divlje ptice, već šteti cjelokupnom ekosustavu, ugrožava bioraznolikost i predstavlja opasnost za ljudsko zdravlje. Posebno je naglasio značaj pravilne zamjene olovnog streljiva alternativnim, sigurnijim materijalima poput čelika.

Predavanje je također obuhvatilo pregled najnovijih propisa, uključujući Uredbu REACH, koja je od veljače 2023. zabranila upotrebu olovne sačme u močvarnim područjima širom Europske unije. Dr. Krone je pojasnio pravne aspekte ove regulative te istaknuo da nepridržavanje može rezultirati sankcijama.

Tijekom rasprave, mnogi lovci izrazili su interes za bezolovno streljivo, postavljajući pitanja o dostupnim alternativama i praktičnim izazovima s kojima se suočavaju. Ova interakcija otvorila je prostor za daljnje razgovore i suradnju između lovaca i stručnjaka za zaštitu prirode. Neki lovci su istaknuli kako su od malih nogu jeli divljač koja je možda bila izložena olovu i nikada nisu osjetili posljedice, ne shvaćajući da olovo djeluje kao tihi otrov. Dok su ljudi manje osjetljivi na tragove olova, ptice su posebno pogođene, a olovno streljivo u okolišu ometa njihov razvoj i sposobnost preživljavanja.

Lovci su također zatražili jasnije tumačenje zakonske odredbe o područjima gdje je zabranjeno korištenje olovne sačme, ističući da bi im potpuna zabrana prodaje olovnog streljiva olakšala pridržavanje zakona. 

Predavanje je otvorio Bolesław Słociński iz Udruge Biom, koji je naglasio važnost dijaloga i suradnje u pronalaženju održivih rješenja koja štite prirodu i divlje životinje, uzimajući u obzir i interese lovačke zajednice.