Područja rada

Operativno djelovanje Udruge Biom usmjereno je na očuvanje prirode i organizirano je kroz odjele koji okupljaju stručnjake različitih područja, omogućujući usmjeren i učinkovit rad.

Naše je djelovanje organizirano u sklopu sljedećih programa i odjela: 

Odjel za očuvanje prirode usmjeren je na zaštitu ptica, sisavaca, flore i staništa. Kroz istraživanja i monitoring te brojne edukacijske i zagovaračke aktivnosti, ovaj odjel pridonosi očuvanju bioraznolikosti i implementaciji održivih rješenja za prirodu. Odjel djeluje kroz 4 programa:

Program za očuvanje ptica

Cilj Programa za očuvanje ptica je dati doprinos poznavanju populacija ptica na području Hrvatske te njihovom očuvanju kroz izravne mjere očuvanja. Doprinos poznavanju populacija ptica ovaj program ostvaruje kroz provedbu istraživanja i monitoringa, a prikupljeni podaci koriste se za izvještavanje nadležnih tijela (javnih ustanova, ministarstava) i javnosti o stanju ciljanih populacija ptica, a služe i kao podloga za izradu strateških i operativnih dokumenata poput akcijskih planova te planova upravljanja.U okviru ovog programa provodimo i izravne mjere očuvanja, koje uključuju uklanjanje i prevenciju čitavog niza ugroza koje negativno utječu na osjetljive vrste ptica kako za vrijeme gniježđenja, tako i u njihovoj migraciji.

Program safe flyways

Cilj Programa safe flyways je suzbijanje prijetnji za ptice poput krivolova, trovanja, slučajnog ulova na ribolovnim alatima, elektrokucije ptica na srednjenaponskim dalekovodima te kolizije s vjetroagregatima i dalekovodima. U sklopu ovog programa pratimo i analiziramo prijetnje za ptice, a dobivene rezultate koristimo za informiranje državnih institucija i drugih relevantnih dionika nadležnih za suzbijanje tih prijetnji. Zagovaramo strateško i sustavno rješavanje ovih problema te utječemo na donosioce odluka da osiguraju sprječavanje nezakonitih radnji protiv prirode.

Program za botaniku i staništa

Cilj Programa za botaniku i staništa je dati doprinos očuvanju i zaštiti kopnenih staništa i stanišnih tipova kroz provedbu istraživanja, monitoringa i izravnih mjera očuvanja kako bi se unaprijedila kvaliteta i stanje staništa ili pojedinih biljnih vrsta na tim staništima. Rad programa obuhvaća inventarizaciju i kartiranje biljnih vrsta i stanišnih tipova na nekom području, prepoznavanje trenutnih i potencijalnih problema i ugroza te davanje preporuka za praćenje stanja i provedbu izravnih mjera očuvanja. Izravne mjere očuvanja primjenjuju se i u praksi, u suradnji s upravljačima pojedinih područja te uključuju testiranje i primjenu različitih metoda kojima je cilj unaprijediti stanje vrsta ili staništa. Program za botaniku i staništa ima za cilj izrađivati i/ili sudjelovati u izradi planova upravljanja, smjernica za upravljanje i sličnih dokumenata za unapređenje sustava upravljanja, očuvanja i zaštite biljnih vrsta i staništa.

Program za očuvanje sisavaca

Cilj Programa za očuvanje sisavaca je pridonositi u poznavanju i zaštiti slabo poznatih i ugroženih vrsta sisavaca te sustavno raditi na praćenju, kontroli i uklanjanju invazivnih vrsta sisavaca u Hrvatskoj i regiji. Ovim programom prvenstveno smo fokusirani na istraživanje ekologije vrsta, kartiranje te strateško planiranje ključnih dokumenata u upravljanju vrstama kao što su akcijski planovi, planovi upravljanja i praćenja vrsta. Također imamo cilj biti podrška razvoju nacionalne i međunarodne mreže institucija koje kvalitetnim radom i dobrim načelima rada žele omogućiti očuvanje, ali i stručno upravljanje vrstama sisavaca.

Public outreach odjel objedinjuje edukativne, komunikacijske i volonterske aktivnosti kako bi povećao svijest javnosti o važnosti očuvanja prirode i bioraznolikosti te potaknuo aktivno uključivanje građana u ove teme. U fokusu rada ovog odjela su razvoj i provedba edukativnih aktivnosti te izrada edukativnih materijala za različite ciljne skupine, osnaživanje volontera i članova Udruge, te suradnja s lokalnim konzervacijskim grupama. Za komunikaciju s javnosti i širenje poruka koristimo raznovrsne komunikacijske kanale (društvene mreže, medije, web stranicu i tiskane publikacije) a informiranje javnosti provodimo i putem komunikacijskih i zagovaračkih kampanja. Kroz sinergiju edukacije, komunikacije i volonterstva, program pridonosi jačanju konzervacijskog djelovanja udruge i aktivnom sudjelovanju šire javnosti u očuvanju prirode.

Cilj odjela za financije i administraciju je osigurati podršku u planiranju i provedbi financijskog dijela strateškog i operativnih planova udruge To obuhvaća izradu financijskih planova i projekcija te praćenje njihovog ostvarenja, osiguranje nesmetanog protoka novca odnosno likvidnosti te računovodstveno i administrativno praćenje poslovanj. U odgovornosti Odjela za financije i administraciju spada i praćenje zakonodavnih promjena koje utječu na funkcioniranje udruge, a jedan od najvažnijih zadataka je i osigurati pravovremeno izvještavanje prema državi, poštivanje zakonskih propisa i podmirenje obveza u skladu s propisanim rokovima.

Uprava vodi Biom u skladu sa Statutom i s ciljem osiguravanja učinkovite provedbe misije i ciljeva organizacije. Uprava osigurava održivo upravljanje ljudskim, financijskim i drugim materijalnim resursima organizacije te uspostavlja suradnje s strateškim partnerima, dionicima i sektorima te provodi zagovaračke aktivnosti u skladu s vrijednostima organizacije.