Nada za ptice

Štetni učinci nadzemnih visokonaponskih vodova na ptice široko su dokumentirani. Glavni rizik pticama predstavlja kolizija, a budući da ovi incidenti uglavnom ne uzrokuju oštećenje vodova ili pad napona u sustavu, gotovo se nikada ne primjećuju. S druge strane, sudare je moguće učinkovito spriječiti. Cilj ovog projekta je izraditi smjernice koje će biti skrojene koristeći najbolju svjetsku praksu u ublažavanju utjecaja dalekovoda na ptice.

Štetni učinci nadzemnih visokonaponskih vodova na ptice široko su dokumentirani, ali problem značajno varira zbog brojnih lokalnih čimbenika, uključujući topografiju, stanišni tip, obrasce migracije ptica, anatomiju i ponašanje ptica. Glavni rizik za ptice predstavlja kolizija, a budući da ovi incidenti uglavnom ne uzrokuju oštećenje vodova ili pad napona u sustavu, gotovo se nikada ne primjećuju. S druge strane, sudare je moguće učinkovito spriječiti:

  • pažljivim planiranjem nove infrastrukture kako bi se izbjegli migracijski koridori,
  • izgradnjom nove infrastrukture koja bi dizajnom bila sigurna za ptice ili
  • naknadnim opremanjem postojećih vodova.

 

Za bilo koji od ovih pristupa potrebna je određena razina svijesti o očuvanju ptica kod planiranja infrastrukturnih projekata.

Cilj ovog projekta je izraditi smjernice koje će biti skrojene koristeći najbolju svjetsku praksu u ublažavanju utjecaja dalekovoda na ptice, što kroz ublažavanje utjecaja na postojećim vodovima, tako i kroz poboljšan sustav planiranja novih infrastrukturnih zahvata (dalekovodi koji će biti „bird-friendly“). Uloga Bioma u procesu izrade smjernica jeste facilitacija cijelog procesa, odnosno okupljanje svih relevantnih dionika čije će iskustvo doprinijeti kvalitetnom i provedivom dokumentu.

Naziv projekta: Hope for birds

Trajanje projekta: 1.1.2019.-30.11.2020.

Ukupna vrijednost projekta: 22,431.50 €

Izvori financija: MAVA Foundation, BirdLife International