Nastavak interesantne potrage za sovom ušarom (Bubo bubo)

S početkom godine kreću i razne volonterske aktivnosti, a među prvima je monitoring sove ušare (Bubo bubo).

Velika ušara najveća je europska sova, s rasponom krila do 170 cm. Nastanjuje priobalna i gorska područja, preferirajući strme stijene, otvorene prostore, litice, špilje i kamenolome za gniježđenje. Aktivna je u sumrak i noću, što otežava njezino opažanje, no može se lako prepoznati po glasanju.

Monitoring ušara provodi se diljem Hrvatske tijekom veljače i ožujka, kada su parovi ove vrste najčešće u blizini gnijezda. Volonteri će kroz edukaciju steći potrebna znanja te sudjelovati u prikupljanju podataka o rasprostranjenosti i gniježđenju, čime izravno doprinose zaštiti ove vrste. Prošle godine u ovoj akciji sudjelovao je 101 volonter, obišli su 111 lokaliteta, a potvrđeno je gniježđenje 69 parova.

Ovaj volonterski projekt pripada području građanske znanosti i jedna je od rijetkih takvih inicijativa u Hrvatskoj koja je rezultirala znanstvenim radom. U časopisu Larus, koji izdaje Zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, krajem 2022. objavljen je znanstveni članak „Petogodišnje istraživanje (2018–2022) ušare Bubo bubo u Hrvatskoj – Rekolonizacija i procjena brojnosti ušare u nizinskoj Hrvatskoj“. Autori istraživanja su Biljana Ječmenica, inicijatorica i koordinatorica projekta, Petra Čulig, Luka Meštrović, Ivan Budinski i Vedran Lucić, a sam rad ne bi bio moguć bez nesebičnog izdvajanja vremena volontera. 

Istraživanje je pokazalo da se ušara ponovno gnijezdi u nizinskim dijelovima Hrvatske zahvaljujući boljoj zakonskoj zaštiti i smanjenju progona, dok se repopulacija vjerojatno dogodila zbog jakih populacija u mediteranskom dijelu Hrvatske i Sloveniji. Procijenjena veličina populacije u nizinskim područjima iznosi između 32 i 45 parova, dok za Primorje i Gorski kotar nema dovoljno podataka za pouzdanu procjenu.

Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na edukativnom sastanku, gdje će saznati više o velikoj ušari, metodologiji istraživanja i kako samostalno sudjelovati u monitoringu putem prepoznavanja pjeva mužjaka. Sastanak će se održati 11. veljače 2025. u 18 sati u Biomovom uredu u Zagrebu (uživo i online – Meeting ID: 832 9177 4623).

Također, 15. veljače Javna ustanova Natura Histrica organizira edukativnu radionicu u Buzetu, nakon koje će uslijediti tradicionalni terenski obilazak lokaliteta u okolici. Cilj je približiti metodologiju novim volonterima kroz praktičan rad. Za sudjelovanje na ovoj radionici potrebna je prijava putem linka.

Poziv vrijedi i za iskusne volontere koji su već sudjelovali u monitoringu. Ove godine dodatno će se pratiti uspješnost gniježđenja, a volonterima s iskustvom bit će ponuđene lokacije na kojima su prethodno radili.