Zločin protiv divljih životinja je među četiri najunosnije vrste kriminala na svijetu. To je težak zločin na koji treba ozbiljno reagirati. Prošlog smo tjedna, u suradnji sa SEO BirdLife, organizirali studijski posjet hrvatskih, srpskih i portugalskih institucija s ciljem edukacije o najboljim praksama u borbi protiv kriminala protiv divljih životinja i provedbi nacionalnog akcijskog plana protiv trovanja divljih životinja.
Bila je velika čast doživjeti odličan rad centra za hitne slučajeve 112 regije Madrid, koji funkcionira u koordinaciji s Agencijom za hitne slučajeve Madrida, Rendžerskom službom regije Madrid, Policijskom službom za zaštitu prirode (SEPRONA), Ministarstvom za ekološku tranziciju i demografske izazove te Španjolskim ornitološkim društvom koje je predstavnik Španjolske u partnerstvu BirdLife (SEO BirdLife).
Španjolski model bavljenja ekološkim problemima inspirativan je za svakoga tko ga je vidio na djelu. Španjolska ima SEPRONA-u, vojno obučenu policijsku službu, specijaliziranu za istrage i borbu protiv divljih životinja i zločina protiv okoliša. Dobro opremljena i obučena, vodeća je policijska snaga u borbi protiv domaćeg krivolova, trovanja i međunarodnih mreža krivolova i trgovine divljim životinjama.
Osim toga, svaka od 17 španjolskih pokrajina ima čuvarsku službu. Primjerice, u Madridu je to rendžerska služba Agentes Forestales CM, odgovorna za prvi brzi odgovor na sve probleme u okolišu – krivolov, onečišćenje, skupljanje mrtvih i ozlijeđenih životinja, osiguranje mjesta zločina, osiguranje otrovnih mamaca itd.
Sustav podržava dobro koordinirani centar za hitne slučajeva 112. Dobro organizirana služba 112 sustavno prikuplja sve važne informacije o svim vrstama izvanrednih situacija, uključujući i zločin protiv divljih životinja, koji se u Španjolskoj smatra dijelom javne sigurnosti. Zahvaljujući nevjerojatno dobroj koordinaciji između centra 112, rendžerske službe sa 6.000 rendžera i 1800 agenata SEPRONA-e, na sve se slučajeve reagira brzo, a mnogi od njih svake godine završe sudskom presudom.
Sve to podupire i javni Centar za oporavak divljih životinja koji je nadležan za rehabilitaciju, ali i po službenoj dužnosti obavljaju obdukcije svih uginulih životinja što uvelike pomaže u brzom i često uspješnom rješavanju slučajeva zločina protiv divljih životinja na području Madrida. Centar je dobro opremljen i kadroviran, a financiraju ga javne vlasti Madrida.
Nevladine organizacije odigrale su veliku ulogu u razvoju uspjeha španjolskog modela. SEO BirdLife predvodi rada protiv trovanja i krivolova u Španjolskoj. Svojim nagrađivanim projektima poput LIFE NatureGuardians uvelike su pridonijeli podizanju kapaciteta, inovativnim policijskim istragama i boljoj koordinaciji između uključenih institucija. SEO-ov rad iznimno cijene Ministarstvo za ekološku tranziciju, SEPRONA i Rendžerska služba.
Nadamo se da će MUP RH i Vlada RH učiti iz primjera najbolje prakse poput španjolskog sustava za borbu protiv zločina protiv okoliša i divlje flore i faune. Trebaju nam snažnije mjere u pogledu krivolova, trovanja divljih životinja, trovanja olovom i ilegalnog otpada. Trebaju nam specijalizirane policijske snage i nepopustljiva čuvarska služba. Kroz projekte BalkanDetoxLIFE, WildlifeCrime Academy i strategiju Bioma nastavit ćemo zagovarati učinkovitu provedbu zločina protiv divlje flore i faune u Hrvatskoj.