Hunter2Hunter: Odustajanjem od olova, kvarnerski lovci doprinose očuvanju bjeloglavog supa

Lovci u 94% slučajeva učinkovitost bezolovnog streljiva ocijenjuju – jako dobrom! Odustati od olova treba prvo zbog svojeg zdravlja – jer se radi o nepotrebnom riziku, ali i zbog svih koji će ulovljeno meso jesti, kao i zbog brige o prirodi do koje je lovcima većinom izrazito stalo

Rješavanje pitanja trovanja olovom iz lovačkog streljiva kod divljih životinja zahtijeva sveobuhvatan pristup. Danska lovačka struka, te iskustva iz Danske i Australije predlažu četiri glavna smjera: napuštanje korištenja olova u lovstvu kroz politike i zakone, osvještavanje šire javnosti o problematici trovanja olovom, povećanje dostupnosti, te neposredni rad s lovcima kroz predavanja o trovanju olovom iz lovačkog streljiva, poticanje njihovog interesa za bezolovne zamjene što pozitivno utječe na dostupnost i cijene, a u konačnici bezolovno lovstvo je održivije i ima bolju percepciju u društvu (Kanstrup N., 2021). Temeljeno na tom pristupu, kroz projekt LIFE SUPport, Udruga Biom u godinama 2023.-2025. provela je na području kvarnerskih otoka i Učke aktivnost “Poticanje dobrovoljne uporabe bezolovnog streljiva kod lokalnih lovaca na Kvarneru”.

Osiguravanje budućnosti za supove

Od 10. do 12. ožujka 2025. organizirane su tri radionice za lovce o trovanju olovom iz lovačkog streljiva – na Cresu, Krku i u Mošćeničkoj dragi. Tijekom svake radionice, voditelj projekta Dubravko Dender predstavio je glavne ciljeve, aktivnosti i uspjehe projekta LIFE SUPport – Osiguravanje budućnosti za bjeloglave supove u Hrvatskoj, koji ustvari predstavlja nastavak dugogodišnjeg rada brojnih organizacija na očuvanju ove vrste u Hrvatskoj, a koji provode JU Priroda, Udruga Biom, HEP ODS, VCF i Poljoprivredna zadruga Otok Krk.

Predavanje o bezolovnom streljivu na Krku (na slici: Dubravko Dender, voditelj projekta LIFE SUPport iz Bioma)

Zahvaljujući boljoj opskrbi hranom na postojećim hranilištima, smanjivanjem prijetnji poput trovanja ili elektrokucije, ali i spašavanju ptića iz mora 2024. godine su zabilježena rekordna 152 gnijezdeća para bjeloglavih supova  u Hrvatskoj. 

Olova se treba riješiti – radi zaštite prirode i samih lovaca

Bolesław Słociński, voditelj programa Safe Flyways u Biomu, predstavio je rezultate praćenja razina olova kod bjeloglavih supova koji su prikupljeni kroz projekt LIFE SUPport u 2024. godini. Rezultati su vrlo zabrinjavajući. Od 17 provjerenih jedinki, kod njih 8 su otkrivene subkliničke doze olova u tkivima, a kod jedne jedinke doze su bile kliničke (smrtonosne). To upućuje da zbog prisutnosti olova u staništu supovi već iz gnijezda izlaze sa stanovitom količinom otrova u sebi. Treba hitno poduzeti mjere i zalagati se za prelazak lovstva na bezolovno streljivo – radi zaštite prirode i samih lovaca.

Predavanje Vedrana Slijepčevića na Cresu

Glavni dio svake radionice je bilo predavanje Vedrana Slijepčevića, dr. med. vet., koji je iskusan lovac te viši predavač lovstva i zaštite prirode na Veleučilištu u Karlovcu. Predstavio je prisutnim lovcima problematiku raspadanja lovačkog metka na komadiće u tijelu divljači koje poslije postaju problem za sve koji će to meso konzumirati – čovjeka, lovačke pse, ptice strvinare i ostale konzumente u ekosustavu koje dolaze do ostataka divljači. Osim već poznatih činjenica o utjecaju olova na zdravlje ljudi i ptica, Slijepčević je upozorio lovce na posljedice hranjenja pasa ostacima divljači s komadima olova.

Radionica s lovcima u Moščeničkoj Dragi

Naime, ako pas od 15 kg unosi 15 mg olova dnevno, uginut će od trovanja olovom već nakon 10 dana. Pritom, nažalost, veterinari najčešće neće ni posumnjati na olovo, jer simptomi nisu specifični – pas postaje pasivniji, povučeniji, anemičan, te nakon nekoliko dana ugiba. Odustati od korištenja olova treba napraviti prvo zbog svojeg zdravlja – jer se radi o nepotrebnom riziku, ali i zbog svih koji će ulovljeno meso jesti, kao i zbog brige o prirodi do koje je lovcima većinom izrazito stalo. Najjednostavniji način djelovanja je promijeniti streljivo i koristiti bezolovno. Dr. Slijepčević je na kraju predstavio rezultate testiranja bezolovnog streljiva koje je bilo organizirano u sklopu projekta LIFE SUPport.

Rezultati testiranja bezolovnog streljiva na kvarnerskim otocima i Učki

U 2024. godini, 129 lovaca s otoka Cresa, otoka Krka, otoka Raba i Učke je dobilo po 20 bezolovnih metaka radi testiranja performansi i zadovoljstva bezolovnim streljivom.  Lovci su dobili monolitsko streljivo tipa XRG marke S&B u 9 kalibara (poredani prema popularnosti): 30-06 Springfield, 8×57, 308 Winchester, 7×64, 7×65, 7×57, 300 Winchester, 9,3×62, 9,3x74R. Lovci su bili zamoljeni da nakon korištenja popune ankete o zadovoljstvu. Do veljače 2025. zaprimili smo 64 popunjena upitnika u kojima se u 94% slučajeva učinkovitost streljiva ocijenjuje – jako dobrom! Ukratko, što se tiče učinkovitosti: lovački metak se ne razlikuje, a po nekim parametrima (gubici na mesu, rizik trovanja olovom) čak je bolje nego olovno streljivo. Kroz projekt LIFE SUPport su lovci dobili ukupno 5160 bezolovnih metaka.

Vjerujemo da je konstruktivna suradnja lovaca i udruga za očuvanje prirode itekako potrebna. Zajedničkim snagama i smislenom suradnjom možemo postići dobre rezultate za očuvanje naše prirode, te ostvarivati pozitivne promjene u društvu.

Kanstrup, N. i Thomas, V., 2020. Prijelaz na upotrebu bezolovnog streljiva u lovstvu: socioekonomska i regulatorna razmatranja za Europsku uniju i druge jurisdikcije

Zajedno možemo učiniti Europu sigurnijim i zdravijim mjestom za ljude i prirodu. Potpišite ovu peticiju i pridružite se našem pozivu za okončanje trovanja olovom. Olovna municija i ribolovni utezi više ne smiju predstavljati opasnost za građane Europe, okoliš i divlji svijet.