Mnoga istraživanja pokazuju da stradavanje ptica na energetskoj infrastrukturi postaje značajan problem na području Mediterana
Vjetroelektrane, kada su postavljene u područjima visoke bioraznolikosti imaju potencijal istrijebiti velik broj grabljivica diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je veliki broj lokacija za istraživanje vjetra upravo i definiran u zonama visoke biorazolikosti a danas je veliki broj tih lokacija dio ekološke mreže Natura 2000. Naime, korištenje energije vjetra u Europi naglo je poraslo tijekom posljednjeg desetljeća.
Zbog toga se broj vjetroelektrana u cijeloj EU naglo povećava, a taj nagli rast u zemljama u tranziciji ne prati kvalitetna primjena mehanizama zaštite prirode. Dosadašnja istraživanja pokazuju da vjetroelektrane izazivaju negativne utjecaje na ptice, poput direktne kolizije s elisama, gubitka dijela staništa, efekta barijere te uznemiravanja koje dovodi do napuštanja staništa. Ti utjecaji mogu biti posebno značajni onda kada se takve strukture nalaze unutar područja koja su važna za ptice, što npr. uključuje poznate migracijske putove.
Projekt Wind of Change – Using evidence to advocate for improved EIA guidelines kojeg smo provodili prije četiri godine imao je za cilj unaprjeđenje zaštite divljih vrsta ptica kroz poboljšanje sustava planiranja i realizacije energetske infrastrukture na način da se u što većoj mjeri ublaže utjecaji na ptice.
Kao priliku za djelovanje prema rješavanju ovog problema, vidjeli smo kroz unaprjeđenje sustava procjene utjecaja zahvata na okoliš na nacionalnoj razini, stoga smo u okviru projekta izradili nove Smjernice za procjenu utjecaja vjetroelektrana na ptice.