Energetska tranzicija podrazumijeva značajne promjene u okolišu koje se mogu odraziti na stanje prirode. Rastuće potrebe za energijom, uz pojačani udio obnovljivih izvora energije, trebamo balansirati poštujući načela zaštite prirode koja su ugrađena u zakonodavstvo Europske unije te prenesena u naše nacionalne propise
Jedino na taj način možemo omogućiti održivu tranziciju, odnosno razvoj nove energetske infrastrukture koja neće doprinositi gubitku bioraznolikosti. Kada govorimo o štetnim utjecajima srednjenaponskih i visokonaponskih nadzemnih vodova na ptice, valja naglasiti da se razlikuju ovisno o karakteristikama same lokacije dalekovoda, uključujući topografiju, stanište i pokrov stabala, obrasce migracije ptica te njihovu anatomiju i ponašanje.
Elektrokucija i kolizija glavni su uzroci smrti ptica na mreži dalekovoda. Elektrokucija prestavlja stradavanje ptica od strujnog udara, a događa se kada ptica premosti jaz između dvije komponente pod naponom ili naponske i uzemljene komponente stupa, odnosno formira strujni krug. Elektrokucija predstavlja opasnost za veće vrste, a elektroenergetska mreža niskog i srednjeg napona predstavlja najveći rizik. Elektroenenergetska mreža visokog napona za ptice je problem prije svega zbog kolizije. Kolizija predstavlja fizički sudar ptice s žicama dalekovoda ili drugim dijelovima elektroenergetske mreže.
Štetni učinci dalekovoda mogu se učinkovito spriječiti pažljivim planiranjem nove infrastrukture kako bi se izbjegli migracijski koridori te druga važna područja za ptice, izgradnjom nove infrastrukture koja će svojim dizajnom biti sigurna za ptice te primjenom mjera ublažavanja na postojećim dalekovodima, koje, primjerice, treba činiti vidljivijima.
Nastavno na dosadašnji rad u području utjecaja dalekovoda, izradili smo Smjernice za procjenu utjecaja dalekovoda na ptice kako bismo olakšali planiranje i realizaciju ove infrastrukture u skladu s načelima zaštite prirode, odnosno poštujući direktive Europske unije o zaštiti ptica te ostalih vrsta i stanišnih tipova. Kroz projekt ”Nada za ptice”, cilj je bio izraditi smjernice koje će biti skrojene koristeći najbolju svjetsku praksu u ublažavanju utjecaja dalekovoda na ptice, što kroz ublažavanje utjecaja na postojećim vodovima, tako i kroz poboljšan sustav planiranja novih infrastrukturnih zahvata (dalekovodi koji će biti „bird-friendly“).
Smjernice će pomoći ovlaštenicima, ali i energetskom sektoru, kako bi što bolje sagledali utjecaje i predlože potrebne mjere ublažavanja utjecaja prilikom planiranja i realizacije nove elektroenergetske mreže.