Razglednica s krova Hrvatske, budućeg Parka prirode Dinara
Planinski masiv Dinare je bogato i značajno stanište biljnog i životinjskog svijeta. Zbog svoje iznimne prirode i ekološke vrijednosti, dio je ekološke mreže Natura 2000 koja obuhvaća područja važna za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova Europske unije. Čak 87% područja budućeg Parka prirode „Dinara“ ujedno je i područje ekološke mreže Natura 2000. Osim dragocjene prirode, važnih staništa ugroženih biljnih i životinjskih vrsta te međunarodno prepoznatog fenomena dinarskog krša, na Dinari je i – najviša točka Lijepe naše!
Ovogodišnji Međunarodni dan biološke raznolikosti sa svojim sloganom ”Rješenja su u prirodi” na poseban način govori o važnosti zajedničkog djelovanja u skladu s prirodom te o ulozi bioraznolikosti u održivom razvoju. U Hrvatskoj se na taj dan obilježava i Dan zaštite prirode, a ovogodišnja proslava bila je u znaku proglašenja budućeg dvanaestog parka prirode u Hrvatskoj – Parka prirode ”Dinara”.
Za početak, prošli petak u Kninu je održano javno izlaganje u sklopu javnog uvida u Zakon o proglašavanju Parka prirode Dinara. Na izlaganju su bili ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, šibensko-kninski župan Goran Pauk, splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, gradonačelnik Knina Marko Jelić te građani, predstavnici nevladinih organizacija i ostala zainteresirana javnost. Istaknuto je kako se Zakonom predviđa zaštita 63.052 hektara na području Dinare, odnosno masiv Dinare (Dinara, Troglav i Kamešnica), izvorišni dio i gornji tok rijeke Cetine te krška polja (Hrvatačko, Paško i Vrličko) uz Cetinu. Po završetku javnog uvida, slijedi savjetovanje i pripremanje zakona za usvajanje, a godinu dana od stupanja na snagu zakona, osnovat će se Javna ustanova Park prirode Dinara.
„Park prirode Dinara bit će 12. park prirode u Republici Hrvatskoj i zajedno s 8 nacionalnih parkova, zaokružit ćemo jednu cjelinu od 20 takvih zaštićenih područja. Proglašenjem Dinare parkom prirode udio zaštićenih područja u kopnenoj površini Republike Hrvatske povećat će se s 12 % na 13 % te će zajedno s područjem ekološke mreže Natura 2000 činiti 39 % kopnenog dijela RH zaštićenim. To zorno pokazuje što će ovih 63 tisuće hektara novog zaštićenog područja značiti za ukupan kapacitet zaštićenih područja u Hrvatskoj i, u konačnici, što će značiti za budućnost bioraznolikosti u Hrvatskoj“ rekao je ministar Ćorić.
Sljedećeg dana, Hrvatska gorska služba spašavanja organizirala je terenski obilazak Dinare i uspon na Sinjal (1831 m). S prostrane livade Samar, oko pedesetak stručnjaka u zaštiti prirode i ljubitelja prirode krenulo je pješice prema nedavno postavljenom planinarskom skloništu ”Zlatko Prgin”. Nakon kraće pauze, u opuštenoj i veseloj atmosferi nastavilo se osvajanje vrha Hrvatske. Svega sat kasnije, na vrhu je vrvjela gužva, a nasmijana lica dala su naslutiti kako se svaki korak isplatio! Fotoaparati su pokušali uhvatiti sve prekrasne kutke, a oči bi htjele zapamtiti svaki pedalj, upiti sve boje, dokučiti svaki kilometar ispred sebe u svim pravcima – planine Dalmacije, Troglav, Cetinsko i Livanjsko polje, Peručko jezero.S vrha, za uspomenu ostaje zajednička fotografija, svih malih ljudi koji vole i na svoj način žive Dinaru, a zajedničko druženje nastavilo se kod domaćina u planinarskom domu ”Brezovac”.U Biomu se posebno radujemo priznanju Dinari. Svjesni vrijednosti njezinog prirodnog bogatstva pokrenuli smo naš projekt ”Dinara back to LIFE” koji predstavlja veliku priliku za za očuvanje dinarskih travnjaka i poticanje njihovog održivog korištenja.
Dinara je prehranjivala tolike obitelji koje su uzvraćale poštovanjem i divljenjem. Bila je i ostala središte života njezinim vrijednim i skromnim stanovnicima, a na nama je da je u budućnosti čuvamo – počevši od sebe, vrijednim projektima koji su potrebni cijeloj zajednici, ali i zakonom – trajno u čast i privilegiju života s Dinarom.