Ljubitelji prirode, vrijeme je za djelovanje!
Dok ovo čitate, vise od 100 udruga diljem Europe pokreće veliku kampanju za spas europske prirode od programa izmjene zakonodavstva predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junkera. Sve su se udruge okupile u zajedničkoj online akciji “Krik za prirodu” putem koje će građani 28 zemalja članica EU moći sudjelovati u javnim konzultacijama Europske komisije i sačuvati zakonodavstvo koje štiti prirodu u Europi. Ova e-akcija obilježava početak zajedničke, paneuropske, višegodišnje kampanje koja će nastojati zaustaviti sve prijetnje zaštiti prirode u Europi te poticati bolju implementaciju i primjenjivanje zakonodavstva o prirodi.
Europsko zakonodavstvo o prirodi (Direktiva o pticama i Direktiva o staništima) prepoznato je kao jedno od najjačih u svijetu u zaštiti životinja, biljaka i staništa od izumiranja. Zahvaljujući tom zakonodavstvu, Europa danas ima najveću svjetsku mrežu zaštićenih područja, Natura 2000, koja obuhvaća petinu europskog kopna i 4% mora.
Europska komisija odlučila je provesti dubinsku evaluaciju obje direktive i tako utvrditi jesu li djelotvorne u zaštiti naše prirode. Postoji mnoštvo znanstvene literature dokazuje djelotvornost Direktiva, no proces evaluacije se odvija u, za prirodu, neprijateljskom okruženju.
U javnim konzultacijama možete sudjelovati do 24. srpnja 2015. i to je jedina prilika da izrazite svoje mišljenje dok traje proces evaluacije ovih zakona. Za vas smo pripremili [expand title=” NAŠE ODGOVORE NA NAJVAŽNIJA PITANJA.”]
1. Pitanje: Koliko vam je važna zaštita prirode?
Vrlo važna
2. Pitanje: 2. Koliko ste upoznati s mjerama zaštite prirode u EU?
- Direktiva o pticama: Slabo upoznat/a
- Direktiva o staništima: Slabo upoznat/a
- Mreža Natura 2000 zaštićenih područja: Slabo upoznat/a
3. Pitanje: Koliko su Direktiva o pticama i Direktiva o staništima (Direktive o prirodi) bitne za zaštitu prirode?
Vrlo važne
4. Pitanje: Jesu li strateški ciljevi u Direktivama o prirodi prikladni za zaštitu prirode u EU?
Vrlo prikladni
Direktive o prirodi nastoje sačuvati područja izuzetnog prirodnog bogatstva staništa i vrsta. Načela i viziju ovih direktiva podržavaju sve organizacije za zaštitu prirode diljem EU.
5. Pitanje: Je li pristup u Direktivama o prirodi prikladan način zaštite vrsta i staništa u EU?
Vrlo prikladan
Direktive o prirodi zahtijevaju od zemalja članica EU da uspostave stroga pravila zaštite divljih ptica i drugih ugroženih vrsta te da odrede i zaštite važna prirodna staništa.
6. Pitanje: 6. Jesu li Direktive o prirodi učinkovite u zaštiti prirode?
Vrlo učinkovite
Zahvaljujući Direktivama o prirodi, broj zaštićenih područja u Europi je izrazito porastao, a znanstvena istraživanja ukazuju kako su se neke ugrožene vrste počele oporavljati otkako su pod zaštitom Direktiva.
7. Pitanje: Kolika je važnost Natura 2000 mreže zaštićenih područja za zaštitu ugroženih vrsta i staništa u EU?
Vrlo važna
Natura 2000 mreža obuhvaća oko 27,000 područja izuzetne prirodne vrijednosti, koja zauzimaju oko 18 % kopna i 4 % mora EU. Istraživanja ukazuju kako su upravo ta područja od neizmjerne važnosti za oporavak nekih od europskih najugroženijih vrsta.
8. Pitanje: Kakvi su troškovi implementacije Direktiva o prirodi u usporedbi s prednostima njihove provedbe?
Koristi provedbe daleko premašuju troškove
Istraživanja ukazuju kako koristi dobivene provedbom Direktiva o prirodi daleko premašuju troškove njihove implementacije. Osim zaštite divljih vrsta, Natura 2000 područja pružaju brojne druge pogodnosti.
9. Pitanje: Dok su Direktive o prirodi prvenstveno usmjerene na zaštitu prirode, u kojoj mjeri je uzeto sljedeće u obzir prilikom provedbe Direktiva?
- Ekonomski interes – u velikoj mjeri
- Socijalni interes – u velikoj mjeri
- Kulturalni interes – u velikoj mjeri
- Karakteristike regije – u velikoj mjeri
- Lokalne karakteristike – u velikoj mjeri
Ovi zakoni u velikoj mjeri uzimaju u obzir raznolikost EU u pogledu socio-ekonomskih pitanja, strukture vlasti te kulture i tradicije na lokalnoj razini.
10. Pitanje: Podržavaju li sljedeće politike EU glavne ciljeve Direktiva o prirodi?
- Poljoprivreda i ruralni razvoj – Ne
- Ribarstvo i pomorstvo – Moglo bi doprinijeti više
- Kohezija (regionalna) – Moglo bi doprinijeti više
- Energija – Ne
- Transportne politike – Ne
- Okolišne politike – Da
- Industrijski sektor / Poduzetničke politike – Moglo bi doprinijeti više
- Klimatske promjene – Moglo bi doprinijeti više
- Zdravlje – Moglo bi doprinijeti više
- Istraživanja i inovativnost – Moglo bi doprinijeti više
Mnogi dijelovi zakonodavstva o zaštiti okoliša EU podržavaju Direktive o prirodi, no drugi zakoni zabrinjavaju organizacije za zaštitu prirode. Politika EU o poljoprivredi potiče intenziviran uzgoj te koči razvoj održivog uzgoja. Politika o energiji unatoč pokušajima poticanja korištenja obnovljivih izvora energije, i dalje podržava uporabu fosilnih goriva i subvencionira uporabu biogoriva, iako je dokazan loš utjecaj na bioraznolikost. Transportne politike EU potiču razvoj infrastrukture te pri tome ne uzimaju u obzir utjecaj na staništa i vrste.
11. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi više doprinijele zaštitu prirode u usporedbi s nacionalnim ili regionalni zakonima u vašem okruženju?
Značajna dodana vrijednost
Kako priroda ne poznaje granice, zaštita prirode mora biti koordinirana na međunarodnoj razini, time opravdavajući zaštitu na razini EU. Zahvaljujući Direktivama o prirodi, u velikoj mjeri je unaprijeđena i olakšana zaštita prirode u Europi.
12. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi imale dodanu vrijednost na ekonomiju (npr. povećanje radnih mjesta i poslovnih prilika povezanih s Natura 2000 mrežom zaštićenih područja)?
Značajna dodana vrijednost
Osiguravajući da se ista pravila odnose na sve tvrtke i privlačenjem turista, Direktive o zaštiti prirode imaju značajnu dodanu vrijednost na ekonomiju. Nadalje, ekonomska vrijednost ovih područja procijenjena je na €200 do €300 milijuna godišnje.
13. Pitanje: U kojoj mjeri su Direktive o prirodi imale dodanu vrijednost na socijalni aspekt (npr. zdravlje, kulturu, rekreaciju, edukaciju)?
Značajna dodana vrijednost
Zahvaljujući Direktivama o prirodi, područja iznimne prirodne vrijednosti su zaštićena kako za sadašnje, tako i za buduće generacije. Postoje brojni dokazi koji upućuju kako boravak u prirodi ima mnoge prednosti za naše tjelesno i psihičko zdravlje.
14. Pitanje: Postoji li i dalje potreba da zakonodavstvo EU štiti vrste i staništa?
Da
Direktive o prirodi usvojene su kako bi se ukazalo na propuste i nedosljednosti nacionalnih zakona o zaštiti prirode. Potreba za zaštitom bioraznolikosti na razini EU veća je nego ikada prije. Sljedeći korak trebao bi biti provjera provode li se Direktive o prirodi u potpunosti u svim zemljama članica EU.
[/expand]
Dajte svoj glas za spas prirode!
Hvala Vam!