Na poziv Javne ustanove za zaštitu prirode Međimurska priroda jučer u Čakovcu ornitologinja Iva Šoštarić iz udruge Biom održala je predavanje pod nazivom “Gačac – Ptica godine 2024. i naš pernati susjed”.
Za uvod u predavanje okupljenima se obratila dr.sc. Mihaela Mesarić, voditeljica stručne službe Međimurske prirode, koja je predstavila predavačicu te udrugu Biom i aktivnosti udruge vezane uz vrane.
U Muzeju Međimurja u Čakovcu okupilo se mnoštvo građana svih uzrasta koji su sa zanimanjem pratili izlaganje. Gačci su sa svojim kolonijama sve vidljiviji u urbanim sredinama, iako su u prošlosti gnijezdili isključivo na rubovima poljoprivrednih površina. No, budući da ostaju bez svojih staništa zbog uništavanja kolonija te intenzivnog načina eksploatacije poljoprivrednog zemljišta koji često ne ostavlja mjesta za prirodu, gačci su se u posljednjih tridesetak godina mahom preselili u gradove.
Tijekom predavanja i kasnije diskusije imali smo prilike raspravljati o pristupima gačcima koji su primjenjivani u Čakovcu posljednjih 25 godina, o stanju vrste u Hrvatskoj i primjerima dobre i loše prakse vezane uz suživot ljudi i gačaca. Predavanje se čak održalo u neposrednoj blizini najveće čakovečke kolonije gačaca, u Perivoju Zrinski, gdje se gnijezdi 400-500 parova gačaca koji su već naveliko započeli s izgradnjom gnijezda.
“Gačci su najzahtjevniji susjedi upravo sada, kada intenzivno grade gnijezda, pri čemu su glasni, ispadaju im grančice te izmet, budući da drveće koje inače služi kao prirodna zaštita još nije prolistalo. No ubrzo će se ovaj problem drastično smanjiti i stoga bismo zamolili građane za strpljenje, a javne službe za redovitije čišćenje prostora ispod kolonije”, navela je Iva Šoštarić.
“Kako se kolonija u Perivoju Zrinski ne nalazi na posebno izazovnoj lokaciji kao npr. u blizini stambenih zgrada, dvorišta vrtića ili iznad parkirališta, bilo bi je mudro nastaviti štititi, jer bi se gačci u suprotnom mogli preseliti na sugrađanima manje prihvatljive lokacije. Park Zrinski je, naposlijetku, prava mala gradska oaza bioraznolikosti koju i gačci obogaćuju svojim prisustvom”, zaključila je Iva na kraju predavanja.