Satelitski signal pokazao je da se Grif sumnjivo dugo zadržava na istom mjestu, pa smo odmah kontaktirali Albansko ornitološko društvo koje je angažiralo svoje volontere na terenu. Samo dio supova u prvih pet godina uspije savladati vještine potrebne za samostalni opstanak u prirodi
Pitate li se gdje je Grif? Odrastanje svakog mladog bjeloglavog supa pa tako i Grifa obilježeno je brojnim opasnostima koje prate život ove ptičje vrste.
Nakon što se u travnju izlegao iz gnijezda na litici kvarnerskog otočića Plavnika, zajedno smo mu dali ime i poželjeli puno sreće i da u životu čvrsto “drži grif”.
No, već u srpnju pri prvom polijetanju iz gnijezda neiskusni letač Grif pao je u more, a život mu je spašen zahvaljujući pravodobnoj reakciji djelatnika Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove “Beli” i volontera SUPpatrole, volonterske akcije koja se od ovoga ljeta provodi na području kvarnerskih otoka u sklopu projekta LIFE SUPport. U kolovozu je Grif nakon obavljenih zdravstvenih pretraga pušten u dobrom stanju iz oporavilišta u prirodu, nakon čega je ponovno raširio svoja krila i na toplim zračnim strujama zaputio se prvo u Alpe, a zatim k jugu, sve do Albanije.
U Albaniju je došao iz smjera Ulcinja, prošao je Laç i Tiranu s istočne strane, proveo večer istočno od nacionalnog parka Tomorri, krenuo na zapad južno od Dimala i potom proveo više od jednog dana na poljoprivrednim površinama na zapadnom dijelu Orizaja. Tu je ponovno upao u nevolju. Naime primjećeno je da satelitski signal pokazuje kako se Grif sumnjivo dugo zadržava na istom mjestu.
U petak navečer kontaktirali smo Albansko ornitološko društvo (Albanian Ornithological Society – AOS), koji je odmah organizirao dvojicu lokalnih volontera koji žive u blizini tog mjesta da provjere što se dogodilo s Grifom. Kad su došli na lice mjesta, imali su što vidjeti – Grif je zapeo u krošnji lijeske!
Volonteri su se uspjeli popeti na stablo i izvući Grifa na otvorenu površinu. Budući da Grif nije poletio ni nakon izvlačenja, albanski ornitolozi kontaktirali su oporavilište koje djeluje u sklopu Nacionalnog parka Divjaka-Karavasta, te su ga oni preuzeli.
Prema prvim informacijama, Grif je živahan i prilično snažan, ali nedostaje mu težine jer očito još uvijek nije savladao vještinu potrage za hranom. Kao društvena vrsta, u tome se bjeloglavi supovi uvelike oslanjaju jedni na druge, a u pošto su u prošlosti bili brojniji to je sigurno bilo lakše. Utvrđeno je da Grif sada ima 4,7 kilograma, što je barem dva kilograma manje od normalne težine supa. Stoga su albanski ornitolozi odlučili hraniti Grifa dok ne dobije na težini, a tada će ga ponovno pustiti u prirodu.
Pritom je u pomoć priskočila i najstarija albanska organizacija za zaštitu okoliša PPNEA (Protection and Preservation of Natural Environment in Albania). Ovime su albanski kolege zorno pokazali koliko je važna međunarodna suradnja i koordinacija u spašavanju ptica poput bjeloglavih supova čiji letovi na dnevnoj bazi mogu pokriti nekoliko zemalja.
Nadamo se kako će Grif uspjeti oporaviti te krenuti u novi pokušaj savladavanja vještina koje mlada ptica, u ovom slučaju bez roditeljske pomoći, mora savladati kako bi samostalno opstala u prirodi. Taj proces traje oko pet godina, a samo dio mladih ptica na kraju uspije u tom pothvatu. Grifovo kretanje pratit ćemo i ubuduće, zahvaljujući satelitskom odašiljaču kojim je opremljen u sklopu projekta LIFE SUPport prilikom boravka u oporavilištu na Cresu, te se nadamo da će se uspješno nositi sa svim izazovima u svojim prvim godinama života. Tijekom pet godina trajanja projekta LIFE SUPport GPS odašiljačima će biti označeno ukupno 25 ptica – 10 odraslih i 15 mladih ptica. Praćenje kretanja supova osigurava nam vrijedne informacije, koje koristimo u planiranju aktivnosti čije je cilj ublažavanje utjecaja prijetnji, poput primjerice elektrokucije ili trovanja.