Bjeloglavi supovi u osnovnim školama na Kvarneru

Radionica u OŠ Marija Martinolića na Malom Lošinju

S ciljem educiranja mlađih naraštaja o bjeloglavim supovima i prijetnjama s kojima se suočava ova vrsta u Hrvatskoj, u sklopu projekta LIFE SUPport djelatnici edukativnog programa Bioma proteklog su tjedna održali nekoliko edukativnih radionica u školama na području Kvarnera. Ove radionice se temelje na edukativnom programu koji je također izrađen u sklopu ovog projekta, te je u 2024. godini u njemu sudjelovalo 122 djece iz pet škola na otoku Krku.

Promatranje ptica u okolici OŠ Turnić u Rijeci

Prva radionica u 2025. održana je 24. ožujka u OŠ Turnić u Rijeci za učenike 5. i 7. razreda. Edukaciju je vodila Marija Bijelić, uz pomoć Dominika Speveca i Ive Čupić. Uvodni dio upoznavanja sa supovima kroz interaktivno predavanje održano je unutar učionice, a zatim je održano promatranje ptica u vrtu i okolici škole pod vodstvom Dominika Speveca.

Radionica u OŠ Maria Martinolića na Malom Lošinju

Sljedeći dan održana je radionica u OŠ Marija Martinolića na Malom Lošinju s učenicima 5.b razreda. Putem predavanja u učionici i aktivnosti povezivanja različitog perja s dijelom tijela ili krila supa, učenici su upoznati s pojedinostima biologije ovih veličanstvenih letača. Nakon predavanja učenici su sudjelovali u promatranju ptica u vrtu škole.

Članovi Eko grupe OŠ Ivana Rabljanina na Rabu

U srijedu 26. ožujka održana je radionica za vrlo zainteresirane članove školske Eko grupe različitih uzrasta u OŠ Ivana Rabljanina na Rabu. Uvodni dio vodila je Iva Čupić, uz pomoć Dominika Speveca i Marije Bijelić, a daljnje aktivnosti podijeljene su na tri tematska dijela, pri čemu su svi prisutni učenici imali mogućnost proći kroz svaki od njih.

Iva Čupić na predavanju u OŠ Ivana Rabljanina na Rabu

Tako su na prvom dijelu učenici dobili “supića” kojeg su formirali od čarape napunjene perjem te su kao pravi istraživači dobili zadatak pomno pratiti svojeg supića kroz napredak u rastu mjerenjem njegove mase. Učenicima je predstavljen problem koji pad u more predstavlja supovima na način da su svog supića morali izvagati prije i nakon što je potopljen u vodu, a iznenađenje učenika na veliko dobivanje na masi koje “upije” perje bilo je veliko.

Drugi tematski dio radionice uključivao je predstavljanje različitih bakterija (uzročnika bolesti poput kolere i botulizma) koje supovi uništavaju svojom želučanom kiselinom nakon hranjenja životinjskim ostacima. Različite bakterije bile su u ovom slučaju prehrambene boje, koje bi se neutralizirale kontaktom s želučanim sadržajem supa, u ovom slučaju octom. Ono što se ne bi rastopilo u želucu bili su komadi grafita koje bi edukator dodao naknadno, a kojeg su sudionici radionici morali prepoznati kao jedan od problema s kojima se supovi ne mogu nositi – otrov i olovo. 

Promatranje ptica s učenicima OŠ Marija Martinolića na Malom Lošinju

Kroz treći su dio edukacije učenici promišljali o električnim stupovima koji svojim dizajnom ne predstavljaju prijetnju za supove – učenici su konstruirali svoje “bird-friendly” električne stupove na kojima bi supovi bezbrižno mogli raširiti svoja krila bez opasnosti od elektrokucije, odnosno strujnog udara.